Jak vybrat klíč?

Každá dílna by měla mít ponk, základní sadu nářadí a klíče. Bez nich totiž neopravíte prakticky žádný stroj nebo motor. Klíčů ale existuje mnoho druhů a nabídky e-shopů se hemží nejrůznějšími pojmy a termíny u jednotlivých klíčů, celých sad a příslušenství. Udělejte si v tom společně s námi pořádek.

Nejprve si ujasněte, co přesně potřebujete

Před výběrem

Určení

V první řadě si určete, na co přesně budete klíče potřebovat. Když se totiž blíže podíváte na druhy klíčů, zjistíte, že jich existuje velké množství a každý z nich má jiné využití. Stejně tak si rozmyslete, zda vám bude stačit 1 klíč nebo několik málo kusů, případně pro vás bude výhodnější koupit celou sadu s kufříkem a množstvím nástavců.

V sadě najdete nejčastěji očkové, očkoploché, nástrčné nebo imbusové klíče a počet dílů se pohybuje od 4 do několika desítek kusů. Pro náročnější kutily a profesionály jde prakticky o nezbytnost.

Rozdíl je i mezi klíčem pro hobby a profesionální využití. Ať už v materiálu, ergonomii, tak samozřejmě také v ceně.

Materiál

V použitém materiálu také nalezneme velké rozdíly. Profi nástroje jsou vyrobené z kvalitní oceli s příměsí chromu a vanadu pro větší odolnost a delší životnost. Rukojeť by měla být pohodlná, nejčastěji bude pogumovaná se vzorkem.

Ergonomie a kvalita zpracování

Při pořízení počítejte s tím, že klíče budou vystavené náročným podmínkám, takže kvalita zpracování musí být špičková a šetření se nemusí vyplatit. Klíče tak musí být odolné vůči nárazům a prašnému prostředí, stejně jako vodě a případně i různým chemickým přípravkům, olejům atd. Co se rukojeti týče, měla by být na první pohled ergonomicky tvarovaná, aby vám neklouzala ani bez rukavic.

Druhy

Momentový klíč

U mechanických strojů se můžete setkat s požadavkem na šrouby utažené podle přesných hodnot. A to je přesně práce pro momentový klíč, který pracuje s Nm (newtonmetry) jako jednotkou momentu síly. Tento typ se dále dělí na ohybový, torzní a ráčnový. Ohybový a ráčnový má uvnitř integrovanou pružinu, zatímco torzní má uvnitř zkrutnou tyč.

Klíče fungují jednoduše tak, že si sami nastavíte hodnotu krouticího momentu, začnete utahovat, a jakmile požadované hodnoty dosáhnete, klíč vás na to sám upozorní, nejčastěji lupnutím nebo jiným zvukem.


Nástrčný klíč

Můžete znát také jako gola klíč, který ke svému fungování potřebuje ráčnu. V porovnání s běžnými očkovými klíči je práce s ní až 10× rychlejší. Pracují totiž s vnitřním ozubeným ústrojím na principu rohatky a západky, kdy jedním směrem utahujete a pohybem zpět zuby přeskočíte. To znamená, že klíč nemusíte ze šroubu nebo matice sundávat a práce je rychlejší.


Očkový klíč

Jako úchyt má kovové očko, vybavené vnitřními zuby. Těch může být 6 nebo 12 a pak jsou schopné utahovat 4 i 6boké matice. Počítejte s tím, že se nasazují shora, takže je třeba nějaký operační prostor. Práce s nimi může být zdlouhavější, ale je o něco spolehlivější než v případě klasických plochých klíčů.


Plochý klíč

Klíč, jak ho nejspíš zná a představuje si většina lidí. Má otevřenou a zploštělou podkovovitou hlavu, do níž se uchytí matice. Tyto klíče mohou být jednostranné nebo oboustranné, kdy je na každém konci jiná velikost.


Očkoplochý klíč

Už sám název napovídá, že jde o kombinaci 2 předchozích typů, na jednom konci klíče je očko a na druhém plochý úchyt. Oba konce pak mají stejnou velikost.


Univerzální klíč

Většinou má podobu plochého nebo očkového klíče, ale hlavu je možné šroubovým mechanismem upravit do požadované velikosti. Profesionální univerzální klíče takto dokážou nahradit i více než 40 velikostí.


Kolíkový klíč

Specifický druh klíče, jenž slouží např. k montáži a demontáži kotoučů na brusku, případně na rozvodové skříně.


Nastavitelný klíč

Nastavitelné klíče jsou podobné univerzálním klíčům, jen s tím rozdílem, že tyto mají místo hlavy 2 rovné protichůdné čelisti, které se šroubovým mechanismem přibližují nebo vzdalují.


Imbus

Jde o klíč zahnutý do pravého úhlu a zakončený šestihranem. Ten zapadne do šroubů s vnitřním šestihranem, jež najdeme často jako součást balení nábytku nebo ještě častěji na jízdních kolech. Výhodou těchto klíčů je vysoká pevnost v krutu.


Elektronický klíč

Pro pohodlnou práci pak samozřejmě existují i elektronické a elektromechanické varianty klíčů. Ty mohou být elektrické s přívodním kabelem, nebo akumulátorové a mohou vypadat nejčastěji jako jednodušší a menší vrtačka. Elektromechanická varianta vám pak poslouží jako klasický mechanický klíč v případě, že nemáte přístup k elektřině.

Parametry

Rozměry

Rozměry se zpravidla odvíjí od toho, s jak velkými šrouby a maticemi budete pracovat. Počítejte s cca 20 cm na délku, nicméně ty největší speciální kusy mohou mít i 30 a více cm. Z řady pak vybočují především elektrické klíče, které jsou větší, těžší a rozměrově odpovídají spíše vrtačce.

Hmotnost

Hmotnost bude taktéž podobná a bude se lišit v desítkách gramů podle velikosti. Pozor je třeba dávat na hmotnost celých sad, pokud je máte uskladněné na poličce. U nich se můžete pohybovat i nad hranicí 5 kg.

Utahovací moment

Parametr, jenž najdete výhradně u momentových klíčů. Hodnota se udává nejčastěji v rozmezí, např. 20–400 Nm. Maximální hodnoty se pohybují kolem 1 500 Nm, jedná se však o profesionální nářadí. Hodnoty do 400 Nm stačí pro většinu prací.

Funkce

  • Nastavení utahovacího momentu - funkce spojená s momentovým klíčem, kdy si zvolíte požadovaný utahovací moment a začnete pracovat. Klíč vám pak nedovolí „jít“ přes nastavenou hodnotu. Pokud vám nestačí síla, nebo potřebujete utahovat na větší moment, než na jaký je váš klíč stavěný, můžete využít doplněk zvaný násobič krouticího momentu.

  • Ovládací tlačítka a displej - i tentokrát jde o vybavení spojené s momentovým, případně s elektronickým klíčem. Na displeji se zobrazuje např. krouticí moment, tlačítky pak spouštíte utahování/povolování. Stejně tak mohou sloužit také k samotnému nastavení krouticího momentu nebo zablokování ovládání. To oceníte ve chvíli, pokud pracujete v rukavicích a hrozí, že byste omylem stiskli nějaký ovládací prvek.

  • Metrická či palcová stupnice - šrouby mají samozřejmě různé rozměry. Pro určení velikosti se užívá buď metrická stupnice, nebo palcová (1″ = 2,54 cm).

  • Zámek - oceníte jej tehdy, když potřebujete univerzální nebo nastavitelný klíč zafixovat na určitou velikost, případně momentový klíč na určitý krouticí moment.

  • Akustický či vizuální signál - pokud pracujete s momentovým klíčem a dosáhnete požadovaného krouticího momentu, nástroj vám dá jasný akustický (např. lupnutí) nebo vizuální signál. Pokud máte elektronický klíč, může dioda signalizovat také vybíjející se baterii.

  • Obousměrné utahování - doplněk momentových nebo nástrčných klíčů, kdy jednoduchým přecvaknutím ovládacího prvku můžete utahovat na obě strany.

I o klíče je třeba pečovat

Rady na závěr

Velikost klíče

Správnou velikost určujete jednoduše podle velikosti šroubů. Pokud se např. chystáte sestavovat nábytek, už v návodu je často napsané, jaké velikosti jsou nezbytné. Jestliže vidíte rozměr v palcích, zkontrolujte si, zda neodpovídá rozměru v milimetrech, který již máte, např. 5/32″ = 4 mm. Velikost klíče musí odpovídat velikosti šroubu nebo matice, jinak by mohlo dojít k poškození, ať už nástroje, nebo spojovacího materiálu.

Údržba

Možná se to nezdá, ale i o klíče je třeba pečovat, tím spíš o ty momentové nebo elektrické. Udržujte je vždy v suchu a z dosahu chemických látek. Ideální je uložení buď v kufříku, případně upevnění na regálu s věšáky, který si zvládne každý kutil snadno vyrobit. Nicméně i výběr organizérů je dostatečně široký.

V naší nabídce najdete rovněž gola sady, klasické šoubováky nebo hasáky.